Międzynarodowy Dzień Liczby π

W środę 14 marca 2019 r.  z okazji Międzynarodowego Dnia Liczby Pi odbył się w naszej szkole V Turniej „Jestem Mistrzem π”. Turniej polegał na podaniu z pamięci jak największej ilości cyfr rozwinięcia dziesiętnego liczby π.

Pi to jedyna liczba, która ma swoje święto – 14 marca. Datę tę na Dzień Liczby Pi wybrano nieprzypadkowo - w Stanach Zjednoczonych zapisuje się ją jako 3.14, tak jak jej przybliżoną wartość. Po raz pierwszy Dzień Liczby Pi obchodzono w 1988 roku w San Francisco. Do dziś w Stanach Zjednoczonych cieszy się ono dużą popularnością. Z tej okazji pieczone są tam okrągłe placki ("pie" wymawia się podobnie do "pi") i dyskutuje się o dziwnych właściwościach liczby pi.

Pi – zwana też ludolfiną - jest jedną z pierwszych odkrytych przez człowieka liczb niewymiernych. Oznacza stosunek długości obwodu koła do jego średnicy. Jest też pierwszą literą greckiego słowa "perimetron”, oznaczającego obwód.

Jako pierwszy wartość liczby pi, z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku obliczył najprawdopodobniej Archimedes w III w. p.n.e. Jednak odkryli ją ci, którzy wymyślili koło, czyli Sumerowie. Informacje o niej znajdują się też w Piśmie Świętym, bo liczba ta pojawia się przy okazji budowy świątyni Salomona. Pi badali również Egipcjanie, którzy podawali, że jest to 16/9 podniesione do kwadratu, co było już dosyć dokładnym przybliżeniem tej liczby.

W świecie 60 letni Japończyk pobił rekord Guinnesa w zapamiętywaniu ilości cyfr po przecinku składających na liczbę pi. Zapamiętał ich 100.000. Haraguchi Akira potrzebował ponad 16 godzin aby wyrecytować ów obszerny ciąg zapamiętanych przez siebie cyfr.

W naszej szkole uczniowie gimnazjum po raz czwarty zmierzyli się z tą wyjątkową liczbą. Ich wyniki może nie sięgają tysiąca cyfr, ale również są imponujące. Najlepszą okazała się Zuzanna Owczarek uczennica klasy 7B zapamiętała aż 184 cyfry po przecinku! Drugie miejsce zajęła Amelia Langier uczennica klasy 6A– 173 cyfry, trzeci był Adam Piórek uczeń klasy III A gimnazjum – 109 cyfr, do którego należy zeszłoroczny rekord szkoły. Adam Piórek w ubiegłym roku zapamiętał 316 cyfr!!! Wyróżnienia zostały przyznane następującym osobą: Zofia Woźniak 7B 235 cyfr z jedną pominiętą cyfrą! Julia Ziółkowska III B 107 cyfr, Maja Jamielucha 6A 106 cyfr, Nadia Chudobińska 6A 101 cyfr. Następne osoby to: Karina Saletnik 6A 77 cyfr, Kinga Kamińska 8A 73 cyfry, Nicola Jankowska 71 cyfr, Natalia Mielczarek III B 67 cyfr, Aleksandra Buda 8A 67 cyfr, Mateusz Kazimierczak 5A 61 cyfr, Patrycja Student 4C 60 cyfr, Zuzanna Grzanka 7A 59 cyfr, Patrycja Kluziak 7A 56 cyfr, Wiktoria Stępień 8A 56 cyfr, Zofia Stępień 5A 54 cyfry, Nela Pawlicka 8A 53 cyfry, Ignacy Krzemieniewski 5A 51 cyfr, Julia Kaczmarek 6B 48 cyfr, Patryk Rubajczyk 5A 33 cyfry, Tymoteusz Czachorowski 4C 33 cyfry, Ewelina Matuszkiewicz 6A 30 cyfr, Mikolaj Przybylski 5A 29 cyfr, Jakub Domowicz III B 23 cyfr, Aleksandra Poradzińska 7A 23 cyfry, Natalia Urbaniak III B 20 cyfr, Oliwia Kaczmarek 4C 19 cyfr, Zuzanna Wilk 5A 16 cyfr, Antonina Czachorowska 4C 10 cyfr, Marcel Nowak  9 cyfr, Dagmara Kołoszczyk 4B 7 cyfr, Weronika Śpiewak 5A 7 cyfr, Wiktoria Pawlikowska 5A 4 cyfry. Gratulujemy pamięci, mamy nadzieję, że za rok jeszcze więcej osób zmierzy się z liczbą Pi  i może ktoś pobije rekord szkoły!

Anna Kazimierczak, Magdalena Jesionek i Katarzyna Pawlik