Wirtualna rzeczywistość w Szkole Podstawowej w Zapolicach.

Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Celem inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). W ramach Programu Laboratoriów Przyszłości   uczniowie naszej szkoły mogą  korzystać z technologii wirtualnej rzeczywistości dzięki okularom ClassVR.

Według założeń programu możemy:

* zwiększyć poziom przyswajania wiedzy przez uczniów nawet o 75%.
ClassVR przenosi uczniów do środowiska, w którym mogą angażować się w swoje otoczenie i uczyć się poprzez działanie!

* zwiększyć zaangażowanie uczniów w lekcje dzięki nauce wizualnej.
ClassVR sprawia, że niemożliwe staje się rzeczywistością, przenosząc uczniów do niewyobrażalnych środowisk, w których mogą doświadczyć rzeczy nie z tego świata!

* poprawić wyniki egzaminów swoich uczniów nawet o 20%.
ClassVR jest wyposażony we wszystkie narzędzia potrzebne do prowadzenia dostosowanych do programu nauczania lekcji VR, które poprawią wyniki w nauce uczniów.
Pracę z okularami rozpoczęliśmy od skonfigurowania gogli razem z portalem oraz  połączeniu ich z szkolną siecią WiFi. Pomoc w uruchomieniu okularów uzyskaliśmy od uczniów klasy 5b: Krystiana Chachulskiego, Piotra Jóźwiaka i Maksymiliana Krawczyka. Dziękujemy!
Następnie chłopcy zapoznali swoich kolegów i koleżanki z klasy z zasadami działania okularów.
Możemy teraz podczas lekcji geografii podróżować w wirtualnym świecie poprzez udział między innymi w następujących lekcjach:

- Czy jest życie na Marsie?
- Wspinając się na Himalaje.
- Życie w mieście (Londyn).
- Igrając z ogniem – wycieczka do wnętrza wulkan.
- Chodząc po Księżycu.

Małgorzata Kazimierczak