Szkoła Podstawowa im. 4. Pułku Piechoty Legionów

98-161 Zapolice

Główna 19

Tel: (43) 823 19 79

Adres

98-161 Zapolice


Główna 19


Tel: (43) 823 19 79


Statystyki

  • Odwiedziło nas: 1651952
  • Do końca roku: 240 dni
  • Do wakacji: 47 dni

Kalendarium

Niedziela, 2024-05-05

Imieniny: Irydy, Tamary

Wycieczka do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie

W dniu 22 marca 2023r. uczestnicy 2 kół informatycznych, prowadzonych w ramach grantu Centrum Mistrzostwa Informatycznego w naszej szkole, wraz z uczestnikami podobnego koła w Szkole Podstawowej nr 2 w Zduńskiej Woli pojechaliśmy po raz kolejny na integracyjną wycieczkę tym razem do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. W budynku CNK znajdują się setki interaktywnych urządzeń, na których przeprowadzaliśmy doświadczenia wyjaśniające, jak funkcjonuje świat wokół nas. Zwiedzając obiekt w grupach, mogliśmy nie tylko oglądać, ale również samodzielnie przeprowadzać eksperymenty na poszczególnych interaktywnych stanowiskach. Przyświecało nam hasło: „Eksperymentuj, doświadczaj, poznawaj”.

Kolejną  atrakcją było spotkanie z humanoidalnym robotem- Mikołajem Kopernikiem, któremu można było zdać dowolne pytanie nie tylko z dziedziny nauki. Jak można się domyśleć kolejka do tej atrakcji była bardzo długa. Każdy chciał porozmawiać z naukowcem.

Później udaliśmy się do Planetarium Centrum Nauki Kopernik, gdzie obejrzeliśmy pokaz pt. „Rewolucja Kopernika”, przygotowany z okazji obchodów 550. urodzin polskiego astronoma. Prowadzący spotkanie w bardzo interesujący sposób wyjaśnił nam  czym był „przewrót kopernikański” i jakiej rewolucji w nauce możemy się jeszcze spodziewać. Mogliśmy z bliska przyjrzeć się Układowi Słonecznemu, zastanowić się, jakie tajemnice przed nami skrywa i co jeszcze pozostało do odkrycia współczesnym „Kopernikom”. Kiedy 500 lat temu Mikołaj Kopernik spoglądał w niebo do obserwacji musiało mu wystarczyć oko. Korzystał przy tym ze specjalnych przyrządów – kwadrantu, drewnianego trójkąta paralaktycznego i sfery armilarnej. Natomiast dzisiaj nocne niebo obserwujemy przez ogromne teleskopy, gwiazdozbiory możemy sprawdzić w aplikacji na smartfonie, a do zobrazowania nieba służą nam planetaria.

Czas w tym niesamowitym miejscu minął nam bardzo szybko. Do Centrum wrócimy na pewno, bo najlepiej poznawać „wielką naukę” poprzez bezpośrednie w niej uczestnictwo. Dzięki tej wycieczce przekonaliśmy się, że przy niewielkim wysiłku można się uczyć i jednocześnie bawić. Wracaliśmy do domu pełni wrażeń, bardzo szczęśliwi i zadowoleni, z pełnymi głowami nowo zdobytych informacji.