Bookcrossing i karnawał wyobraźni w Zapolicach

W upalną czerwcową sobotę 3 czerwca 2017 r. dziedziniec  Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Zapolicach na kilka godzin zamienił się w stację kolejową, na którą przybyli bohaterowie z książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych. A wszystko z powodu corocznej imprezy szkolnej bookcrossing i uświetnienia tego święta wielkim przeglądem prezentacji, zachęcającym do czytania poszczególnych książek w wykonaniu wszystkich klas szkoły podstawowej i gimnazjum. Tegoroczna dekoracja przypominała stację kolejową z lokomotywą i peronami w tle, na którą zjeżdżały się różne tajemnicze postacie, znane nam z literatury.

Występy z roku na rok zadziwiają pomysłami, kreatywnością i interpretacjami: poprzez taniec, recytację, piosenkę czy współczesne aranżacje wylosowanych tytułów literackich. Ku aplauzie publiczności, na scenie nie zabrakło również dorosłych bookcrosserów w nieśmiertelnym repertuarze wierszy Jana Brzechwy i Juliana Tuwima. Wystąpili: rodzice klas 0, nauczyciele, Dyrekcja  i pracownicy szkoły, pracownicy Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu, Gminnej Biblioteki Publicznej i wójt  Gminy Zapolice Witold Oleszczyk. Uczestnicy pikniku mogli odpocząć w „Kawiarence Wolnych Książek” przy kawie, ciastku i książkach, które można było „uwolnić z kurzu” poprzez zabranie do domu, przeczytanie i przekazanie dalej. Można było odbyć podróż w kolorowe lata 60-te, poprzez relaks przy grillu z retro gazetami sprzed półwiecza a tym samym zapoczątkowaliśmy presscrossing (krążenie prasy) w naszej szkole.

Uwieńczeniem sobotniej zabawy z literaturą był bajkowy korowód ulicami Zapolic i zabawa w pianie, która sprawiła głośną eksplozję radości.

Tegoroczny bookcrossing w Zapolicach został zorganizowany z większym rozmachem podczas Pikniku Rodzinnego,  przy współudziale Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu. Imprezie przyświeca szczytny cel – zachęcenie mieszkańców gminy do większej aktywności czytelniczej.

Agnieszka Salamon