Wtorek, 2024-05-07

Imieniny: Augusta, Gizeli

ŚWIĘTO PATRONA W ZAPOLICKIEJ SZKOLE

5 września 2015 r. w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Zapolicach spotkali się  uczniowie, nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi by świętować 20. rocznicę nadania imienia- 4 Pułku Piechoty Legionów- Szkole Podstawowej. Tego dnia zapolicka szkoła przy ul Głównej 19 obchodziła także swoje 35 urodziny. Z tej okazji w sali gimnastycznej szkoły zasiedli dostojni goście: dyrektorzy placówki, emerytowani nauczyciele, absolwenci szkoły, rodzice i przedstawiciele władz samorządowych gminy i powiatu. O godzinie 9.00 rozpoczęła się patriotyczna część uroczystości. Uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjaliści przypomnieli historię patrona ,opowiedzieli o bohaterskiej walce legionistów w obronie zapolickiej ziemi we wrześniu 1939 roku, oddali hołd, poległym w czasie II wojny światowej żołnierzom. Ciekawym elementem części artystycznej był  film absolwenta szkoły Tymoteusza Kałużewskiego pokazujący rekonstrukcję historyczną walk   wrześniowych na linii: Beleń –Strońsko - Zagórzyce. Po obejrzeniu I części uroczystości  głos zabrali, między innymi, znamienici goście:  p. Janusz Kochelski-emerytowany dyrektor szkoły, Przewodniczący Rady Powiatu, p. Ireneusz Zawada-mąż p. Haliny  Zawady, pierwszej dyrektor szkoły w obecnym budynku, p. Witold Oleszczyk-Wójt Gminy Zapolice, p. Marzena Jaruga-była dyrektor szkoły. Tę część uroczystości zakończyło złożenie kwiatów przed obeliskiem upamiętniającym patrona szkoły. Po krótkiej przerwie wszyscy świętujący spotkali się ponownie w sali gimnastycznej na prawdziwym urodzinowym przyjęciu. Świętowanie rozpoczęło gromkie ,,Sto lat!” i urodzinowy tort ufundowany przez Radę Rodziców. A po nim zaczęła się wesoła zabawa – występy uczniów i nauczycieli. Najmłodsi uczniowie z klas I – III zaprezentowali wiersze i piosenki nieśmiertelnych polskich  poetów- J. Tuwima i J. Brzechwy. Gimnazjaliści pochwalili się swoimi osiągnięciami-recytowali wiersze śpiewali piosenki, po angielsku i niemiecku, nagrodzone w ogólnopolskich i powiatowych konkursach, zatańczyli  turecki taniec, którego nauczyli się, dzięki programowi ,,Comenius”, zaprosili na ,,PaT” do Zapolic, w maju 2016 roku. W finale wystąpili nauczyciele- zatańczyli do nieśmiertelnego przeboju ,,ABBY”, udowadniając, że nie brakuje im dystansu do siebie i poczucia humoru. Występ nauczycieli uczniowie nagrodzili gromkimi brawami. Imprezę podsumowała dyrektor szkoły p. Agnieszka Stępień zaprosiła wszystkich na kolejne urodziny szkoły w Zapolicach.

WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO, NASTĘPNYCH-WSPANIAŁYCH-35 LAT!

Anna Fendor-Kikowska

Tomasz Frycze