Zagraniczni goście w naszej szkole!

Majowe dni 4 – 8 maja 2015 r. były szczególne i wyjątkowe dla naszej szkoły, ponieważ właśnie wtedy gościliśmy naszych zagranicznych przyjaciół z projektu „Let’s meet at the common”. Grupa 39 nauczycieli i uczniów z Turcji, Hiszpanii, Włoch i Węgier przybyła na nasze zaproszenie.

Tematem spotkania w Polsce był taniec, w związku z tym zespół nauczycieli zaangażowanych w projekt przygotował koncert  w zduńskowolskim ratuszu pt.: „European Folk Dances”, na którym każdy kraj partnerski zaprezentował wybrany taniec ludowy. Na koncert zaproszono gości i uczniów ZSO w Zapolicach, którzy z zachwytem oglądali prezentowane występy. Nasze spotkanie uświetnił zespół „Zduńskowolanie”, którego tańce  i stroje wywołały aplauz zagranicznych gości.

To nie była jedyna okazja do realizacji tego tematu, ponieważ taniec kontynuowaliśmy podczas pożegnalnego wieczoru, przy współudziale naszych zagranicznych gości  i gospodarzy: uczniów i nauczycieli. Przy okazji przekonaliśmy się o autentyczności powiedzenia: „ Taniec to międzynarodowy język przyjaźni wystukiwany nogami”. Kolacja stanowiła również wyraz podziękowania dla nauczycieli pracujących w projekcie i dla rodzin, które przyjęły pod swój dach uczniów z Turcji i Węgier.

Podczas spotkania w Polsce pokazaliśmy gościom piękną Warszawę,  Łódź, Uniejów   i Strońsko. Mieli okazję poznać polską historię, kulturę i przyrodę. Odbyło się również spotkanie z wójtem naszej gminy.

Następnie nasi partnerzy projektu zawitali do naszej szkoły, która zrobiła na nich duże wrażenie, szczególnie sala regionalna i sala gimnastyczna, na której wspólnie zagrali goście  i nasi uczniowie. To spotkanie stało się także okazją do rozmowy w języku angielskim naszych uczniów ze swoimi rówieśnikami oraz nauczycielami z Włoch, Turcji, Węgier  i Hiszpanii.

W trakcie tej wizyty wiele nauczyliśmy się od siebie nawzajem, poznaliśmy się bliżej,   a nasi uczniowie z pewnością docenili potrzebę uczenia się języków obcych.

W czerwcu czeka nas ostatnie, podsumowujące projekt, spotkanie w Turcji. Mamy nadzieję, że przyjaźń nawiązana podczas tego projektu będzie trwała długo po jego zakończeniu.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć, które znajdują się w zakładce projektu Comenius

J. Kamińska