Konkurs KRUS rozstrzygnięty!

I miejsce  dla Weroniki Peljak uczennicy klasy II a gimnazjum w IX konkursie graficznym na prezentację multimedialną „Zagrożenia dla zdrowia i życia oraz sposoby ich eliminowania w pracy maszyn i urządzeń rolniczych”. Tym bardziej jest nam niezmiernie miło ponieważ do konkursu przystąpili uczniowie z siedmiu powiatów. Weronika otrzymała nagrodę rzeczową oraz pamiątkowy dyplom. Opiekunem laureatki była pani Beata Staniucha nauczyciel techniki i informatyki, która również otrzymała dyplom. Inicjatorem i organizatorem konkursu graficznego był  Oddział Regionalny Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Łodzi wraz z placówkami terenowymi. (KRUS teren Zduńska Wola). Konkurs obejmował zagadnienia z zakresu zasad bezpieczeństwa pracy we wszystkich działach rolnictwa, w tym przepisy i dobre praktyki z zakresu bezpieczeństwa pracy w rolnictwie i ochrony środowiska, z nastawieniem na zagrożenia związane z użytkowaniem maszyn i urządzeń rolniczych. Główne cele konkursu to:  Podniesienie poziomu wiedzy i stopnia wrażliwości młodzieży na zagrożenia wypadkowe występujące w rodzinnych gospodarstwach rolnych, w szczególności związane z użytkowaniem maszyn i urządzeń rolniczych, kształtowanie umiejętności praktycznego zastosowania wiedzy z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy w rolnictwie, szerzenie idei bezpiecznej pracy wśród młodych rolników.

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego podejmuje sama oraz we współpracy z innymi instytucjami różne działania prewencyjne. Dominują wśród nich działania edukacyjne skierowane do uczniów szkół, począwszy od podstawowych na ponadgimnazjalnych kończąc. Jedną z form prewencji jest pokazywanie i upowszechnianie zasad bhp poprzez konkursy. Znajomość i przestrzeganie zasad bezpiecznej pracy w gospodarstwie winno być priorytetem nie tylko dla samego rolnika. Należy pamiętać, że również członkowie rodziny rolnika, a więc i dzieci uczestniczą jeśli nie bezpośrednio, to pośrednio w życiu gospodarstwa. Dlatego tak ważna jest edukacja już od najmłodszych lat. Dbałość o bezpieczne warunki pracy i życia w gospodarstwie zależą przede wszystkim od świadomości, że w zawodzie rolnika zagrożenia istnieją niemal na każdym kroku. Rokrocznie wypadkom przy pracy w rolnictwie ulega kilkadziesiąt tysięcy osób, z czego pewna część ma tragiczny koniec. Mimo, że liczba tych nieszczęśliwych zdarzeń maleje, trzeba głośno powiedzieć, że główną ich przyczyną w dalszym ciągu pozostaje lekkomyślność przy obsłudze maszyn i zwierząt oraz nieuwaga podczas prac rolniczych. Jednak największa liczba wypadków w gospodarstwach rolnych związana jest z upadkami osób.

Beata Staniucha