Proszę pana, proszę pana, Rzecz się stała niesłychana...” -

Święto Wolnych Książek Bookcrossing w Zapolicach

We wtorek 24 czerwca 2014 r. już po raz czwarty obchodziliśmy Święto Wolnych Książek Bookcrossing.

Czym jest Bookcrossing? Mówiąc w największym skrócie – Bookcrossing ("Książkokrążenie", czy "Książka w podróży") polega na zostawianiu przeczytanych książek w miejscach publicznych (park, pociąg, autobus, ulubiony pub, teatr, uczelnia itp.), jak również w miejscach w tym celu przygotowanych tzw. półkach bookcrossingowych (stoliki, regały, półki), po to, by znalazca mógł je przeczytać i przekazać dalej. "Uwolnij swoje książki, dziel się z innymi". Miejmy świadomość, że książka leżąca na półce jest tylko ozdobą, jest martwa, może tak stać latami, nikomu nie przynosi pożytku. Nabiera życia wówczas, gdy jest czytana, gdy jest w ręku czytelnika. Dlatego też zachęcamy do uwalniania swoich książek. Dajmy szansę innym na ich przeczytanie, uwierzmy, że dzielenie się książką z innymi jest lepsze od jej posiadania.

Wzorem lat ubiegłych zanim wyruszyliśmy „uwalniać” książki, odbył się konkurs na najlepszą prezentację. Tym razem poszczególne klasy przedstawiały wiersze Jana Brzechwy. Uczniowie naszej szkoły wykazali się fantazją, poczuciem humoru i umiejętnością pracy w zespole. Zaprezentowali widowisko na wysokim poziomie gwarantując nam niesamowite wrażenia, a jury przyprawiając o ból głowy przy podjęciu decyzji, komu przyznać pierwsze miejsce. W tym roku również nie mogło zabraknąć występów pań dyrektorek, nauczycieli, które stały prawdziwą atrakcją tego Święta. Miło nam poinformować, że panie z Rady Rodziców także prezentowały wybrany przez siebie wiersz. Mamy nadzieję, że możemy liczyć na ich występ w przyszły roku. Dodatkową atrakcją naszego Święta było wspólne tańczenie zumby i belgijki, które zapełniło nam  czas, kiedy obradowało jury. Po burzliwych dyskusjach ogłoszono wyniki, pierwsze miejsce w poszczególnych kategoriach wiekowych zdobyły klasy: IIa i Va szkoły podstawowej i IIa gimnazjum. Nagrodą będą warsztaty w Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola i pizza. W tym roku naszymi fundatorami są: Urząd Gminy Zapolice, Rada Rodziców i firma STEMOT. Serdecznie dziękujemy!

Po konkursie wyruszyliśmy w kolorowym pochodzie, pełnym postaci z wierszy Jana Brzechwy, aby „uwalniać” książki – czyli przekazywać je napotkanym osobom. Zapraszamy wszystkich do odwiedzenia strony internetowej www.bookcrossing.pl lub www.bookcrossing.com, gdzie można znaleźć wszystkie potrzebne informacje.

Święto Bookcrossing w naszej szkole sprawia dużo radości i wyzwala dużo pozytywnej energii wśród dzieci i dorosłych, ale nie udałoby się, gdyby nie praca i zaangażowanie wielu osób, które pozwolę sobie wymienić:

–  pani Beata Chiniewicz, autorka naszych bookcrossingowych dekoracji, również w tym roku scenografia, którą trudno nam będzie zapomnieć

–  pani Wiesława Płócienniczak i pani Izabela Grobelna: pomoc przy organizacji i dostarczanie pomysłów

–  pani Magdalena Ratajczyk i pan Tomasz Frycze: uwiecznili nasze Święto na zdjęciach

– wychowawcy: motywowali uczniów do pracy i zaangażowania się w prezentacjach wierszy; panie wychowawczynie klas nauczania początkowego dodatkowo wykonały stroje dla swoich uczniów

–  uczniowie, którzy zaangażowali się w prezentacje wierszy

–  Dyrekcja szkoły, nauczyciele, rodzice, którzy wystąpili z wybranymi wierszami

–  pan Paweł Urbaniak i Bartłomiej Szyja z kl. IIa gimnazjum – obsługa sprzętu nagłaśniającego

–  Patrycja Kaźmierczak, uczennica kl. Ia gimnazjum: prowadzenie naszej szkolnej imprezy

Wszystkim serdecznie dziękujemy!;)

Agnieszka Salamon