ŚWIĘTO PATRONA W ZAPOLICKIEJ SZKOLE

7 września 2013 roku w Zespole Szkół Ogólnokształcących świętowaliśmy Dzień Patrona - 4 Pułku Piechoty Legionów z Kielc.     Rozpoczęliśmy o godzinie 9.00. Przed obeliskiem obok budynku szkoły dyrekcja, nauczyciele, przedstawiciele poszczególnych klas oraz znamienici goście złożyli kwiaty i zapalili znicze. Potem w sali gimnastycznej rozpoczęła się podniosła uroczystość poświęcona  rocznicy wybuchu II wojny światowej i historii 4 Pułku Piechoty Legionów. W programie artystycznym zaprezentowali swoje umiejętności najmłodsi uczniowie naszej szkoły – przedstawiciele klasy III a . Przypomnieli wydarzenia z września 1939 roku, historię bohaterskiej walki żołnierzy polskich na linii Beleń -Strońsko-Zapolice. Towarzyszyły im laureatki ,,Konkursu Pieśni Patriotycznej”.

Młodzi recytatorzy występowali na tle prostej, symbolicznej dekoracji – brzozowego krzyża przepasanego tkaniną w barwach narodowych i palącego się znicza. Zgromadzona w sali naszej szkoły publiczność miała także okazję poznania laureatów ,, Konkursu Poezji Patriotycznej” i ,, Konkursu z wiedzy o 4 Pułku Piechoty Legionów z Kielc”. Nagrody ufundował Wójt gminy Zapolice. Uczennice klasy VI a przypomniały historię nadania szkole podstawowej imienia historycznego patrona i sztandaru.

O godzinie 11.00 goście i pracownicy szkoły wzięli udział w spotkaniu z rekonstruktorami odtwarzającymi epizody walki o umocnienia na linii Warty z 4 i 5 września 1939 roku, a uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum wyruszyli do Strońska i Belenia. Zbierali materiały do szkolnej gazetki poświęconej miejscom pamięci narodowej na terenie naszej gminy, do prezentacji multimedialnej o historii żołnierzy z 4 Pułku Piechoty Legionów. Oglądali wystawę i poznawali rekonstruktorów odtwarzających postacie polskich i niemieckich żołnierzy walczących na linii Beleń -Strońsko-Zapolice. O godzinie 19.00 uczniowie klasy II a  z kabaretu ,, Pestka” pokazali w Beleniu na terenie OSP fragmenty dwóch programów kabaretowych zrealizowanych w ramach projektu edukacyjnego w gimnazjum.

To był bardzo ciekawy dzień!

Anna Fendor - Kikowska

Katarzyna Strzelczyk