Wtorek, 2024-04-30

Imieniny: Balladyny, Lilli

SEGREGUJEMY ODPADY

Jak segregować śmieci? czyli słów kilka z edukacji ekologicznej…

18 maja dzieci z grup przedszkolnych naszej szkoły wzięły udział w Warsztatach Ekologicznych na temat segregacji śmieci, przygotowanych przez pana Michała Pawlickiego i uczniów klas gimnazjalnych. Warsztaty miały charakter parateatralny.

Śmieciowy problem dotyczy nas wszystkich i jest ogromny. Co roku tony rozmaitych odpadów zagrażają zarówno ludziom, jak i całemu środowisku. „Żywa prezentacja” przygotowana przez uczniów pana Michała w bardzo obrazowy sposób pokazała jak należy segregować makulaturę oraz  plastikowe, szklane czy elektroniczne odpady.

Na zajęciach prowadzonych metodami aktywizującymi grupę, dzieci usłyszały od prowadzącego wiele ciekawostek związanych z zanieczyszczeniem środowiska naturalnego, co pozwoliło uświadomić dlaczego segregacja odpadów jest ważna w naszym życiu.

Dzieci poznały sposób na segregację odpadów, a chętni uczestnicy warsztatów mogli sami odpowiednio posegregować odpady, wrzucając je do odpowiednich pojemników na papier, szkło i plastik. Dziękujemy panu Michałowi i jego uczniom za uświadomienie najmłodszym, że wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za nasze środowisko i że każdy powinien segregować śmieci w swoim domu.

Ważne jest zatem, aby od najmłodszych lat wyrabiać w dzieciach dobre nawyki odnośnie segregacji, ekologii i dbania o środowisko w jakim żyjemy. Ważne jest, aby potrzeba dbania o środowisko naturalne stała się ich naturalną potrzebą. To wszystko przynosi pozytywne efekty, zwłaszcza gdy dzieci idą na spacer do lasu czy na łono natury.

Małgorzata Mistrzak