Szkoła Podstawowa im. 4. Pułku Piechoty Legionów

98-161 Zapolice

Główna 19

Tel: (43) 823 19 79

Adres

98-161 Zapolice


Główna 19


Tel: (43) 823 19 79


Statystyki

  • Odwiedziło nas: 1649823
  • Do końca roku: 243 dni
  • Do wakacji: 50 dni

Kalendarium

Czwartek, 2024-05-02

Imieniny: Longiny, Toli

Międzynarodowy Dzień Liczby π

W środę 14 marca 2018 r.  z okazji Międzynarodowego Dnia Liczby Pi odbył się w naszej szkole IV Turniej „Jestem Mistrzem π” dla uczniów gimnazjum. Turniej polegał na podaniu z pamięci jak największej ilości cyfr rozwinięcia dziesiętnego liczby π.

Pi to jedyna liczba, która ma swoje święto – 14 marca. Datę tę na Dzień Liczby Pi wybrano nieprzypadkowo - w Stanach Zjednoczonych zapisuje się ją jako 3.14, tak jak jej przybliżoną wartość. Po raz pierwszy Dzień Liczby Pi obchodzono w 1988 roku w San Francisco. Do dziś w Stanach Zjednoczonych cieszy się ono dużą popularnością. Z tej okazji pieczone są tam okrągłe placki ("pie" wymawia się podobnie do "pi") i dyskutuje się o dziwnych właściwościach liczby pi.

Pi – zwana też ludolfiną - jest jedną z pierwszych odkrytych przez człowieka liczb niewymiernych. Oznacza stosunek długości obwodu koła do jego średnicy. Jest też pierwszą literą greckiego słowa "perimetron”, oznaczającego obwód.

Jako pierwszy wartość liczby pi, z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku obliczył najprawdopodobniej Archimedes w III w. p.n.e. Jednak odkryli ją ci, którzy wymyślili koło, czyli Sumerowie. Informacje o niej znajdują się też w Piśmie Świętym, bo liczba ta pojawia się przy okazji budowy świątyni Salomona. Pi badali również Egipcjanie, którzy podawali, że jest to 16/9 podniesione do kwadratu, co było już dosyć dokładnym przybliżeniem tej liczby.

W świecie 60 letni Japończyk pobił rekord Guinnesa w zapamiętywaniu ilości cyfr po przecinku składających na liczbę pi. Zapamiętał ich 100.000. Haraguchi Akira potrzebował ponad 16 godzin aby wyrecytować ów obszerny ciąg zapamiętanych przez siebie cyfr. 

W naszej szkole uczniowie gimnazjum po raz czwarty zmierzyli się z tą wyjątkową liczbą. Ich wyniki może nie sięgają tysiąca cyfr, ale również są imponujące. Najlepszym okazał się Adam Piórek – 316 cyfr po przecinku i do niego należy obecny rekord szkolny! Drugie miejsce zajął Dawid Ładziak – 232 cyfry trzecia była Marta Gołąbek – 231 cyfr oraz Marta Spętana – 102 cyfry, Mikołaj Krawczyk – 100 cyfr, Aleksandra  Domagała – 56 cyfr. Gratulujemy pamięci, mamy nadzieję, że za rok jeszcze więcej osób zmierzy się z liczbą Pi  i może ktoś pobije rekord szkoły!

 

                        Anna Kazimierczak i Grzegorz Czachorowski