• Odwiedziło nas: 1651964

Wycieczka do Experymentarium w Łodzi

W dniu 16 maja uczestnicy 2 kół informatycznych, prowadzonych w ramach grantu Centrum Mistrzostwa Informatycznego w naszej szkole, wraz z uczestnikami podobnego koła w Szkole Podstawowej nr 2 w Zduńskiej Woli pojechali na integracyjną wycieczkę do Experymentarium w Łodzi. Już na początku pobytu w Experymentarium czekała na nas niesamowita atrakcja, która wystawiła nasze zmysły na próbę! Weszliśmy do Tunelu, który okazał się jest urządzeniem długim na 6 metrów i szerokim na 3 metry i zapewnił każdemu z nas niezapomniane przeżycie percepcyjne. Wchodząc do tunelu mieliśmy wrażenie obcowania z fantazyjną przestrzenią kosmiczną, traciliśmy grunt pod nogami, widzieliśmy wirujący miraż kolorów i świateł. Tunel sprawiał, że na kilkanaście sekund doświadczaliśmy uniesienia nad ziemią, traciliśmy punkt odniesienia i daliśmy ponieść się iluzorycznej grze świateł, barw i dźwięków. Kolejnym punktem programu było zwiedzanie wystawy Experymentarium, gdzie uczestnicy mogli wszystkiego dotknąć, sprawdzić jak funkcjonują poszczególne stanowiska. Panie przewodniczki w pasjonujący i zabawny sposób objaśniały często skomplikowane zagadnienia z różnych dziedzin nauki: magnetyzmu, elektryczności, dynamiki, optyki, mechaniki, akustyki i dźwięku, logiki, biologii czy chemii, które stają się proste i czytelne dla każdego, dzięki możliwości wypróbowania ich działania na specjalnych przyrządach oraz stanowiskach interaktywnych między innymi - Nurek Kartezjusza, Młynek Crooksa, Człowiek bateria, Słup zagrożenia, Lewitująca piłka czy Głowa na tacy. Na zakończenie naszej kreatywnej podróży po nauce, przyszedł czas na podsumowanie naszej wiedzy. Uczniowie zostali podzieleni na zespoły 3-5 osobowe, które otrzymały otrzymuje zestawy zadań i czas na ich wykonanie. Zadania bazowały na informacjach przekazywanych zwiedzającym przez animatora i opisy na eksperymentach. Dzięki zabawie będącej dodatkową atrakcją podczas zwiedzania interaktywnej wystawy i połączonej z elementami rywalizacji uczestnicy utrwalili swoją wiedzę, aktywniej spędzili czas na wystawie, ucząc się współpracy w grupie. Jeszcze nigdy nauka nie była taka łatwa! Po „ciężkiej pracy umysłowej” uczniowie udali do pobliskich restauracji się na zasłużony poczęstunek. A na zakończenie wycieczki były jeszcze przepyszne lody. Do domu wracaliśmy pełni wrażeń i planów na kolejny wyjazd.

Beata Staniucha